Choroby narządu pokarmowego

Pęknięcie wrzodu objawia się nagłym silnym wydęciem okolicy żołądka (gazami, które dostały się z żołądka do jamy otrzewnowej), dużymi bólami tamże i zapadem.

Wygojony wrzód żołądka pozostawia po sobie – jak każda rana wygojona – bliznę, która zależnie od rozmiarów może spowodować nawet zwężenie odźwiernika i zniekształcenie żołądka, co wykazać możemy również promieniami Rentgena.

Brak apetytu spotykamy w różnych chorobach żołądka i innych, często przy nieracjonalnym odżywianiu.

Wilczy głód spotykamy przy cukrzycy, rozszerzeniu żołądka, przy pasożytach jelitowych, błędnicy, chorobie Basedowa, neurastenii, histerii, w ciąży i u obłąkanych.

Czkawka – przyczyny: przepełnienie żołądka, oziębienie całego ciała, nerwice, choroby żołądka i jelit, otrzewnej, rdzenia, mózgu; otrucia.

Nerwica żołądka – objawy schorzenia żołądka bez zmian patologicznych (sok żołądkowy prawidłowy, siła motoryczna żołądka normalna).

Zgaga jest objawem różnych chorób żołądka. Jest to ból piekący, przebiegający wzdłuż mostka (przełyku), spowodowany nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Występuje też po spożyciu kwasu względnie pokarmów, tworzących kwasy jak piwo, sałata, kwaśny chleb żytni, owoce, białe wino, zepsute tłuszcze, sok nikotynowy z cygar itd.

Atonią żołądka nazywamy stan żołądka, nietrawiącego z braku siły motorycznej i soku żołądkowego. Pokarmy w takim żołądku leżą dniami całymi i gniją, wywołując odbijania o zapachu zgniłych jaj.

Ostry nieżyt jelit powstaje samoistnie skutkiem podrażnienia śluzówki twardym kałem, niestrawnymi pokarmami jak niedojrzałe owoce, zepsute mięso i kiełbasa, tudzież wskutek przeziębienia i zdenerwowania. Objawami jego są biegunka ze stolcem o zapachu kwaskowatym lub cuchnącym, o barwie żółtej (u dzieci zielonej) lub hebanowej z domieszką śluzu, kurcze, burczenie i wzdęcie brzucha.

Przewlekły nieżyt jelit rozwija się na tle nieżytu ostrego, albo wskutek zastoju w systemie żyły wrotnej przy chorobach wątroby, płuc i serca. Częstym powodem nieżytu są też owrzodzenia jelit (przy czerwonce, gruźlicy, kile itd.). Objawami są nieregularne wypróżnienia, tz. biegunka naprzemian z zaparciem stolca, z przymieszką galaretowatego śluzu, gniecenie w brzuchu, wychudnięcie i depresja.

Kolki brzuszne powstają wskutek przeziębienia brzucha, wzdęcia, zaparcia stolca, na tle nerwowym i przy otruciach (ołowiem), wreszcie przy tabes.

Wzdęcia dochodzą do skutku z powodu rozkładu pokarmów wprowadzonych w stanie nieświeżym, przy czym regularne odchodzenie gazów z kiszek jest utrudnione skutkiem osłabienia ścian jelita, zaparcia lub stanów nerwowych jak histeria itd. Brzuch jest wzdęty, pełny, może też spowodować ból głowy i bicie serca.

Zaparcie stolca – w normalnych warunkach oddajemy stolec miękki raz na 24 godzin. Gdy wypróżnienia odbywają się rzadziej, wówczas kał twardnieje i nazywamy to zaparciem stolca. Skłonność do zaparcia jest u niektórych osobników tak duża, że raz na 3, 4, nawet na 8 dni oddają stolec twardy jak kamień. Jest to tzw. zaparcie nawykowe. Przyczyną zaparcia są pokarmy ciężko strawne, ściągające płyny jak mocna herbata, czerwone wino itd., częste pocenie się, przede wszystkim atonia tj. zwiotczenie i zleniwienie ścian jelita, albo skurcze tychże, opóźniające perystaltykę. Ucisk na jelita ciężarnej macicy lub nowotworów powoduje mechanicznie zaparcie stolca. Także siedzący tryb życia powoduje atonię i zaparcie.

Biegunka powstaje wskutek przeziębienia brzucha, nieracjonalnego odżywiania i na tle nerwowym.

Puchlina brzuszna jest jedynie objawem chorobowym a to schorzenia serca, wątroby i żyły wrotnej, otrzewnej, nerek itd.

Wypadnięcie kiszki stolcowej rozwija się u dzieci słabowitych przy częstej biegunce oraz przy twardym stolcu wskutek parcia. W otworze stolcowym widać mniejsze lub większe odcinki pofałdowanej czerwonej śluzówki kiszki.

Krwotoki jelitowe – powody: wrzód żołądka lub dwunastnicy, tyfus, czerwonka, pęknięcie tętniaka jelitowego, owrzodzenia nowotworów, wgłobienia, wady serca.

Zapalenie otrzewnej powstaje po urazach lub następowo przy schorzeniach narządów sąsiednich i objawia się wystąpieniem dużych bólów i wzdęcia brzucha, czkawki, wymiotów i silnego zaparcia stolca.

Ostre zapalenie otrzewnej powstaje też skutkiem przebicia przez wrzód ścianki żołądka, jelita lub pęknięcia ropnia z zapalonego wyrostka robaczkowego.

Chroniczne zapalenie otrzewnej z mniejszym lub większym wysiękiem płynnym spotykamy przy gruźlicy i nowotworach.

Opadnięcie trzew dochodzi do skutku przy dźwiganiu, po porodach, ciężkich robotach fizycznych i przy zaparciu nawykowym oraz przy zwiotczeniu połączeń i przymocowali trzew. Trzewia, jak żołądek i okrężnica poprzeczna (także nerki, wątroba, u kobiet macica), opadają często bardzo nisko, co się daje stwierdzić naocznie prześwietleniem promieniami Rentgena.

Nerka ruchoma jest również spowodowana wyżej podanymi czynnikami. Wywołuje ona czasami duże dolegliwości. Zsuwając się na dół nerka może przywędrować aż w środek brzucha i niżej.

Pasożyty – do robaków przebywających i rozwijających się w jelitach należą: glista dżdżownicowa, glista robaczkowa i tasiemiec.