Ciało człowieka

cialo-czlowiekaCiało ludzkie podzielić można na następujące części główne: głowa, tułów i kończyny. Na głowie odróżniamy: czaszkę i twarz. Wewnątrz czaszki znajduje się mózg. Na twarzy odróżnić można: oczy, nos, usta, wargi i podbródek. Na granicy czaszki i twarzy leżą uszy. Tułów składa się: z szyi, piersi, brzucha, grzbietu, krzyża (lędwi), miednicy, która z boków przechodzi w biodra. W tułowiu mamy dwie jamy: jama piersiowa i jama brzuszna. Kończyny są to: ręce i nogi.

tułów człowieka

Tułów podtrzymywany jest głównie przez kręgosłup (stos kręgowy, stos pacierzowy). Kręgosłup biegnie od głowy aż do miednicy; składa się z oddzielnych kości, więzami połączonych, a zwanych kręgami. Kręgów mamy 24: szyjowych, piersiowych 12, krzyżowych 5. Dolny kręg krzyżowy łączy się z kością krzyżową, która stanowi tylną ścianę miednicy. Wszystkie kręgi mają otwór pośrodku, a ułożone jeden nad drugim tworzą rurę, zwaną kanałem kręgowym; kanał ten łączy się bezpośrednio z jamą czaszki, w której leży mózg. Od kręgów piersiowych (12-tu) wychodzą żebra, po 2 od każdego (a więc 24). Siedem górnych par żeber nazywamy żebrami prawdziwymi, pięć dolnych – żebrami fałszywymi. Górne dziesięć par żeber uczepia się od przodu do kości piersiowej (mostka). Kość piersiowa, płaska, leży po środku piersi, od przodu. Do górnego brzegu kości piersiowej przymocowane są dwa obojczyki. U dołu kości piersiowej widzimy zagłębienie zwane dołkiem sercowym.

Żebra, kość piersiowa i kręgosłup – tworzą klatkę piersiową; wewnątrz klatki tej leży jama piersiowa; pod nią zaś – jama brzuszna,otoczona od dołu przez miednicę, z tyłu przez kręgi krzyżowe, a z boków i przodu – przezmiękkie części. Od góry ogranicza jamę brzuszną duży mięsień, zwany przeponą brzuszną; on to właśnie oddziela jamę brzuszną od jamy piersiowej. Miednicę otaczają: kość krzyżowa i kości biodrowe. Na zewnętrznej powierzchni kości biodrowych znajdujemy za głębienie, które jest przeznaczone dla górne go końca kości udowej.

tułów człowieka