Gruczoły i skóra człowieka

Skóra człowieka

Skóra człowieka

Niektóre z miękkich części ciała mają zdolność wydzielania z siebie płynów, potrzebnych do życia w zdrowiu. Takie części ciała nazywamy gruczołami. Mamy w swym ciele gruczoły wielkie, np. wątroba, i bardzo małe, np. gruczoły wydzielające pot. Wydzieliny gruczołów, zawsze płynne, mogą być wodniste, jak np. mocz, lub gęste, krzepnące, jak np. woszczek uszny. Do gruczołów zaliczamy też części ciała, nie wydzielające żadnego płynu, np. tak zwane gruczoły chłonne (limfatyczne).

Całą powierzchnię ciała naszego pokrywa skóra. W niektórych miejscach grubieje ona, tworząc paznokcie. W skórze mają początek włosy. W głębi skóry istnieją gruczoły, które się na powierzchni skóry kończą przez otwory zwane porami skórnymi. Niektóre gruczoły skórne wydzielają smar, zwany łojem skórnym, który nadaje skórze miękkość i połysk. Inne gruczoły skórne wydzielają pot.

Przy otworach, do wnętrza ciała prowadzących, przechodzi skóra w błonę śluzową; przejście to widzimy np. u brzegów ust, lub u brzegów powiek. Błona śluzowa pokrywa wszystkie jamy ciała, łączące się z otworami z zewnątrz widocznymi (nos, usta itp.) Błona śluzowa jest cieńszą niż skóra; przejrzeć przez nią można naczynia krwią napełnione; dla tego barwa błony śluzowej jest czerwona. W błonie śluzowej istnieją gruczoły wydzielające śluz, który zwilża błonę śluzową i czyni ją gładką.