Wyrób masła
Przez ubicie kulek tłuszczu z mleka otrzymujemy masło. Barwa masła, mniej lub więcej żółta, zależy od rodzaju paszy krów. Barwę tę często sztucznie fałszują. Masło jest bardzo łatwo strawnym tłuszczem, o ile jest świeże. Masło stare jełczeje, a wtedy tworzące się w niem tak zwane kwasy tłuszczowe mogą wywołać cierpienia kanału pokarmowego. Pozostająca po wyrobie masła maślanka zawiera: sernik i cukier mleczny.
Prócz masła otrzymujemy z mleka jeszcze ser. Z mleka ściętego (kwaśnego) odcedzamy część wodnistą, a pozostałość (twaróg) używamy do wyrobu różnych gatunków sera. Rozróżniamy sery tłuste, średnie i chude. Za pomocą różnych dodatków i przypraw zmieniamy smak, zapach, barwę sera. Ser się łatwo psuje i gnije.Ser zawiera dużo białka, ale nie łatwo się trawi. Należy go, jedząc, dobrze gryźć i dokładnie żuć. Przyprawy do sera dodawane czynią z niego pożywienie, zwiększające ilość soków trawiących w żołądku.
Lód w kostkach
Obok mleka należy wymienić, wśród pokarmów zwierzęcych, jajka ptasie. Z tych najczęściej używane są u nas jaja kurze. Jajko kurze składa się ze skorupy, białka i żółtka. Waży przeciętnie 60 gramów. Zawartość białka, znajdującego się w jajku kurzem, odpowiada wartości pożywnej 40 gramów mięsa lub 150 gramów mleka.Krochmalu i cukru nie zawiera. Białko jajka kurzego ścina się pod wpływem gorąca, pod wpływem kwasów. Jajko ugotowane „na twardo“ tylko wtedy się prędko trawi, jeżeli jest drobno pokrajane lub dobrze pogryzione. Dlatego właśnie lepiej jest jadać jajka „na miękko.” Jajka psuję, się, gniję, i wtedy sę dla zdrowia szkodliwe. I one się psuję za sprawę grzybków drobniutkich. Świeże jajko tonie w wodzie, stare po niej pływa, ponieważ zawiera w sobie gazy lekkie, które się potworzyły przy gniciu jajka. Przechowywać jajka należy w miejscu przewiewnym i chłodnym, ułożone na siatce, w której oczka ostrym końcem winny być wetknięte. Można je też przechowywać zagrzebane w piasku suchym, w popiele.
Lód w kostkach