Naczynia chłonne i wnętrzności brzucha
Przez ciało przebiegają, prócz tętnic i żył, inne jeszcze rurki, zwane naczyniami chłonnymi (limfatycznymi). Zawierają one płyn bezbarwny, zwany limfą. Zbierają one płyn ten z tkanek i wlewają go do żył. Na drodze swej naczynia limfatyczne przebiegają przez gruczoły chłonne limfatyczne). Gruczoły te zawierają liczne drobne kuleczki do ciałek białych krwi podobne; w gruczołach pozostawia limfa wszelkie zanieczyszczenia, jakie zawiera, zabiera zaś ze sobą wspomniane drobne kuleczki. Tym sposobem gruczoły limfatyczne oczyszczają (filtrują niejako) limfę z zanieczyszczeń. Te ostatnie jednak często szkodzą samym gruczołom, są przyczyną ich choroby.
Wnętrzności brzucha są to: narządy trawienia, narządy wydzielające mocz i śledziona. Narządy trawienia składają się z: żołądka, kiszek, wątroby i trzustki. Żołądek jest podłużnym workiem, leżącym tuż pod przeponą. U góry na lewo łączy się żołądek z połykiem, rurą, idącą od jamy ustnej, z góry na dół, po za tchawicą i przebijającą przeponę. Na prawo i ku dołowi przechodzi żołądek w kiszki.
Kiszki – to długa rura, w której odróżniamy dwie części: kiszki cienkie i kiszki grube. Pierwsza, z żołądkiem się łącząca, część kiszek cienkich, nazywa się: dwunastnica. W miejscu łączenia się kiszek cienkich z grubymi istnieje rozszerzenie zwane kiszką ślepą. Począwszy od kiszki ślepej zaczynają się kiszki grube, które, jakby ramka, okrążają z trzech stron (ze strony lewej, z góry i ze strony prawej) jamę brzuszną. Końcowa część kiszek grubych zwie się: kiszka prosta i kończy otworem: odbytem. Większa część kanału pokarmowego (żołądek i kiszki) na zewnątrz powleczoną jest cienką błoną, nazywaną: otrzewna.