Zapalenie płuc, róża i inne

Zapalenie krupowe płuc

Zapalenie płuc krupowe (włóknikowe) spowodowane jest dwoinką znajdujęcą się w plwocinie chorego. Okres wylęgania trwa od 5 do 48 godzin, choroba sama trwa 7 do 9 dni. Zaczyna się ono nagle dreszczami i wysoką gorączką dochodzącą do 40°C., majaczeniem i dużym osłabieniem. Wysoka gorączka trwa przez cały czas choroby z tym samym prawie natężeniem, podobnie jak przy durzę plamistym i przy róży (charakterystyczna krzywa gorączkowa), spada nagle (krytycznie) do 36° C, a nawet 35° C. z końcem choroby wśród obfitych potów, co nazywamy kryzysem czyli przełomem choroby. Bóle, które chory odczuwa przy zapaleniu płuc przy każdym wdechu nie pochodzą od chorych płuc lecz od równoczesnego podrażnienia opłucnej.

Ponadto okazuję chorzy duszność i kaszlę plwocinę zmieszaną z krwią, która w 2, 3 i 4 dniu choroby ma barwę ceglastoczerwona, a w ostatnich dniach choroby staje się coraz jaśniejszą i wreszcie zabarwienie znika zupełnie, tak że chory wykrztusza z końcem choroby plwocinę czystą, lepką i gęsta. Często pojawia się w przebiegu choroby na wargach chorego opryszczka w postaci pęcherzyków wypełnionych wodnistą cieczą. Często przed przełomem gorączka podnosi się ponad 40°C.,  wówczas też chory majaczy albo leży nieprzytomnie i okazuje osłabienie akcji serca, które po następującym nagłym spadku gorączki może nawet doprowadzić do zapadu lub do obrzęku płuc. Zwyczajnie jednak chory, a zwłaszcza młody, z sercem zdrowym, po krytycznym spadku gorączki zasypia i po zbudzeniu się prędko przychodzi do zdrowia. Choroba ustępuje nie zostawiając po sobie żadnych śladów. Rzadko przechodzi ona w stan chroniczny lub ropień płucny, zwłaszcza wówczas, gdy zapalenie płuc nie rozwija się. jako choroba pierwotna, lecz jest komplikację innej choroby infekcyjnej, np. influency.

Róża

Róża jest infekcją przyranną podobnie jak tężec i wywołana jest łańcuszkowcami w następstwie nieznacznego nawet skaleczenia skóry np. na twarzy. Okres wylęgania trwa od 1 do 5 dni. Gorączka jest zupełnie podobna do gorączki przy krupowym zapaleniu płuc. Choroba trwa też podobnie jak zapalenie płuc – 7 do 9 dni – z początkowymi dreszczami i z końcowym przełomem. Wśród dreszczów i gorączki dochodzącej do 40°C. przychodzi do ograniczonego zaczerwienienia i obrzęku skóry np. na policzku. Skóra przy obmacywaniu jest gorąca a w 2 do 3 dni rozszerza się obrzęk i zaczerwienienie na uszy i na całą twarz („róża wędrująca”). Czasem wytwarzają się w obrębie obrzęku pęcherze napełnione cieczą wodnista. Gdy róża rozszerza się na twarzy z 1 połowy poprzez grzbiet nosa na druga połowę, wówczas przybiera ona często kształt skrzydeł motyla. Gdy się dalej rozszerza w górę przez czoło na skórę sklepienia czaszki, mogą nastąpić powikłania mózgowe z majaczeniem itd. Około 5 dnia choroby róża zwykle przestaje się szerzyć dalej, w 7, 8, lub 9 dniu choroby następuje przełom. Tak jak na twarzy może ona występować na każdym innym odcinku skóry. Róża ma skłonność do nawrotu (recydywy). U tego samego osobnika powtarza się ona od czasu do czasu.

Dżuma

Dżuma u nas się nie pojawia. Okres wylęgania trwa 2 do 7 dni. Występuje ona w postaci zapalenia płuc albo gruczołów i jest prawie zawsze śmiertelną po krótkim czasie trwania.

Nosacizna

Nosacizna spowodowana jest prątkiem, którym człowiek zakazić się może stykając się ze zwierzętami chorymi na nosaciznę. Okres wylęgania wynosi 3 do 5 dni. Choroba zaczyna się dreszczami i gorączką, zaraz potem wytwarzają się zapalne ogniska infekcyjne.