Wychowanie

wychowanieWspólność pożycia ludzi rozciąga się i na wychowanie. Dziś od najmłodszych już lat dziecko wychowuje się i kształci w szkołach publicznych. Jednym z bardzo poważnych zarzutów, jakie higiena czyni szkole, jest zarzut, iż rozwija ona człowieka jednostronnie: rozwija umysł, zaniedbując ciało. A ponieważ umysł zbyt często przeciążany Jest nad siły, więc też higiena wcale nie jest ze szkoły dzisiejszej zadowolona.

Wychowywanie dziecka zaczyna się z chwilą przyjścia jego na świat. Do pewnego czasu jest to wychowanie tylko cielesne: piecza o odżywianie, odzież, czystość. Co się tyczy odżywiania, to najodpowiedniejsze pożywienie dla noworodka stanowi pierś matki. Już mniej odpowiednią jest pierś innej kobiety. Z konieczności jedynie uciec się należy do mleka krowiego. Dziecko pierś ssące powinno od 8-go lub 9-go miesiąca życia zacząć przyzwyczajać się do mleka krowiego, sucharków, bułki, kaszek na mleku gotowanych.

kruszywo poznań

Mleko w czystych naczyniach zaraz po udojeniu przegotowaniu, a później w zimnym miejscu przechowane być winno, szczególniej w lecie. Mięsa dziecko przed ukończeniem dwóch lat nie powinno dostawać pod żadnym pozorem, ponieważ w jego żołądku i kiszkach niema przed tym czasem soków, do strawienia mięsa potrzebnych. Rosół z mięsa białego (jedynie), bez korzeni, może jadać. Cukier jest pożywieniem, które dziecko spożywać może w ilości umiarkowanej z korzyścią. Ale z chwilą wyrzynania się zębów należy cukru dawać jak najmniej. Że o czystość dziecka (kąpiele co dzień, częsta zmiana bielizny) dbać należy, chyba i mówić nie warto. Jest to dla dziecka kwesta zupełnie tej wagi, co pokarm. Nie należy sądzić, by dziecko wtedy tylko krzyczało, gdy jest głodne. Nieraz właśnie z przejedzenia (i boleści w brzuszku) krzyczy, a nierozsądna matka zawsze uspokaja krzykacza mlekiem. Dziecko płacze przecież i z bólu (obciśle owinięte, uciśnięte), i z niewygody (le ułożone, mokre) i z powodu niezdrowia (przejedzenie lub jedna z chorób, dzieci nawiedzających).

kruszywo poznań