Dobór materiału

dobor-materialuMaterie ciemne więcej wchłaniają w siebie promieni słonecznych, aniżeli jasne. Dlatego w lecie stosowniejsze są materie jasne, w zimie – ciemne. Niektóre farby do barwienia odzieży używane zawierają trucizny i mogą zdrowiu szkodzić. Odzież nie powinna krępować ruchów, nigdzie uciskać, nigdzie zbyt obcisłe do ciała przylegać. Ucisk szkodzi wielu wnętrznościom, a pomiędzy odzieżą obcisłą a ciałem brak warstwy powietrza, która bardzo się przyczynia do ochrony ciała od straty ciepła.

Gdy odzież uciska szyję, utrudnia wówczas przede wszystkim oddychanie. Po wtóre, krew nie może swobodnie od mózgu odpływać do serca; przez to powstają bóle i zawroty głowy, a nawet i poważniejsze cierpienia mózgu. Chorzy ludzie słusznie zakrywają szyję. Zdrowi, a szczególnie młodzi, powinni zawsze chodzić z szyją obnażoną, unikać wszelkich chustek na szyi.

Księgarnia Wydawnictwa Naukowo Technicznego WNT

Spodni nigdy nie należy podtrzymywać za pomocą pasków, które uciskają wnętrzności jamy brzusznej i osłabiają je. Gorsety nie tylko zmieniają ułożenie wnętrzności, w jamie piersiowej i w jamie brzusznej leżących, ale i kości wykrzywiają oraz przyczyniają się do chorób krwi. Dużo złego dla zdrowia kobiet czynią gorsety. Szczególniej dziewczęta chorują nieraz wskutek noszenia gorsetów.

Księgarnia Wydawnictwa Naukowo Technicznego WNT