Zwyczaje szkodliwe dla dzieci cz. 2

Kiedy dziecko ma biegunkę lub gorączkę, myślą matki, że pochodzi to ze ząbków, które trudno im się wykluwają! Otóż jest to nieprawdą, gdyż ząbkują dzieci około 8 miesiąca życia bez żadnego holu, bez gorączki i nie chorują przy tern wcale. Jeśli dziecko chore, inna tego jest przyczyna i trzeba wtedy pójść z nim do lekarza.

Kołysanie dzieci jest szkodliwe i zupełnie niepotrzebne. Najważniejsze, aby ich do tego nie przyuczać. Kołysane dzieci źle sypiają, a matki tracą na kołysanie wiele długiego czasu na próżno.

Niektóre matki wierzą, że dziecko może mieć język przyrośnięty i że należy go podciąć, gdyż inaczej dziecko nie będzie mówiło, tymczasem jest to próżny wymysł, operacja taka jest nie tylko niebezpieczna, ale przede wszystkim najzupełniej niepotrzebna.

Młode matki, nie mające jeszcze doświadczenia, lubią zwracać się po radę dla swojego dziecka do starszych sąsiadek, babek, lub akuszerek. Wszystkie te osoby nie mają należytego pojęcia o rozumnym chowaniu dzieci. Powtarzają więc te błędy, które same niegdyś popełniały. Jedna jest na to rada: niechaj młode matki w wolnej od swych zajęć chwili, zechcą zaglądnąć do książeczek o pielęgnacji dzieci, których jest już w Polsce wiele. Jeśli zaś o chorobę dziecka się rozchodzi, to niech zwrócą się do lekarza i to wcześnie, zanim choroba postąpi.