Woda morska i gruntowa, można ją pić?

morze-a-zdrowieWoda morska jest również wodą powierzchowną. Zawiera jednak zbyt wiele soli, by mogła być używaną do picia. Nawet z tych soli sztucznie oczyszczona jest niesmaczną.

Niekiedy woda gruntowa rozpuszcza w sobie takie sole, przepływając przez różne warstwy gruntu, że nabiera zupełnie odmiennych niż zwykle własności. Taka woda mineralna czasami służy jako lekarstwo.

Człowiek może do ciała swego wprowadzić dziennie niewiele wody; daleko więcej potrzebuje jej do utrzymania czystości, tj. do zmywania nieczystości. Brud na ciele naszym, w bieliźnie, na sprzętach, na podłodze itd. – to wielki wróg zdrowia naszego. Najlepszym środkiem niszczenia brudu jest woda. Nią spłukujemy ulice i rynsztoki, szorujemy podłogi, pierzemy bieliznę, myjemy ciało nasze. Woda miękka w tym celu najlepiej się nadaje. W braku takiej zmiękczam -wodę twardą, gotując ją.

klamry na paznokcie

Oczyszczanie z brudu ułatwia się przy pomocy szczotek, wiechów, gąbek i przy pomocy sody, piasku. Tłusty brud oczyszcza się przy pomocy mydła. Utrzymanie w czystości powierzchni ciała (skóra) jest potężnym środkiem utrzymania zdrowia. Przez pory skórne wydzielają się z ciała różne wyziewy, para wodna, gazy. Skóra więc nie jest tylko ochroną od zimna, lecz też ważnym na rządem, który pielęgnować należy. Głównym zaś środkiem pielęgnowania skóry jest utrzymywanie jej w czystości. Letnia woda i mydło najlepiej tę czynność spełnią, oczyszczając zarówno skórę, jak i włosy (które również często myć należy).

Obmywanie całego ciała odbywamy w kąpieli. Oprócz oczyszczania z brudu, kąpiel odświeża nas, podnieca, wzmacnia. Dlatego też kąpiele (letnie np.) używane bywają jako środek leczniczy. Stosuje się też wodę, jako środek leczniczy, w postaci okładów,oblewań itp.

klamry na paznokcie