Szczepienie przeciwko ospie

W czasie gdy niemowlę jeszcze jest przy piersi, trzeba, aby lekarz je zaszczepił przeciw ospie. Szczepień takich dokonują również lekarze urzędowi ze starostwa lub też z gminy bezpłatnie. Szczepi się dzieci w tym celu, aby je uchronić od prawdziwej ospy, która jest chorobą bardzo ciężką. Dziecko zaszczepione, gdy mu się szczepionka przyjmie, już się ospą nie zarazi. W Polsce istnieje ustawa państwowa, która nakazuje, że każde dziecko musi być szczepione przeciw ospie. Wskutek tego, że wszyscy są szczepieni, ospa przestała być zarazą w naszym kraju.

Że szczepienie się przyjęło, poznać łatwo po tym, że na miejscu zaszczepienia wytworzyła się po 8 dniach krosta, a później strup.

Szczepienie jest to rzecz niewinna, trzeba jednak wiedzieć o tym, że można szczepić tylko zdrowe dziecko, u chorego odłożyć szczepienie na później. Zaszczepione dziecko trzymać w jak największej czystości, krosty powstałej ze szczepienia nie dotykać się, ani dziecku nie pozwolić drapać, gdyż wydzielina jej jest zaraźliwa i można nią zaszczepić sobie oko, nos, usta i inne części ciała, co może być bardzo niebezpieczne. Zaszczepione dziecko można kąpać, byle rączki zaszczepionej nie zamoczyć.