O łóżku i bieliźnie dla dzieci

Łóżko musi dziecko mieć osobne dla siebie. Bardzo to zły, a nawet niebezpieczny zwyczaj, jeśli matka sypia z dzieckiem w jednym łóżku. Zdarzały się już wypadki, że matka uznojona pracą, zasnąwszy twardo, przycisnęła dziecko sobą i udusiła. Doskonałym łóżkiem dla dziecka może być zwyczajny, czysty kosz z wikliny. Trzeba go tylko wewnątrz obszyć płótnem i wyścielić. Równie dobrze służyć może szuflada z komody, byle dość głęboka. Zwykły kosz jest dlatego dobry, że z łatwością można go wynosić na powietrze i wyczyścić. Na to trzeba bardzo zważać, aby w łóżku dziecięcym nie gnieździło się robactwo. Łóżko z dzieckiem należy umieścić w miejscu pełnym światła, najlepiej naprzeciw okna. Kołyski, tak chętnie na wsi używane, są dla zdrowia szkodliwe!

Bielizna dziecka

Powinna być, jak to mówią, źrenicą w oku matki. Najodpowiedniejsza jest bielizna z bawełnianego materiału, gdyż jest w niej dziecku ciepło i dobrze w nią wsiąka mocz. Im więcej bielizny dziecko będzie miało, tym czyściej można je utrzymać. Najwięcej potrzebuje niemowlę pieluszek, dobrze przeto mieć ich większą ilość, tak, aby zmieniać je jak najczęściej. Dziecko nie powinno leżeć w mokrym, gdyż łatwo skóra mu wyprzewa i rozrania się. Raz użyte pieluszki należy zaraz odrzucać do prania.

Pod pieluszkę podściela się małą cienką ceratkę po to, aby oddawany mocz dziecka nie przeciekał do pierzynki. Na wsi mało jeszcze jest ceratka znana, matki żałują kilku złotych, by ją kupić. Gdyby wiedziały, ile przez to zaoszczędzą prania i bielizny, i jak wiele zyska na tym zdrowie dziecka! Bez ceratki mocz wsiąka w pierzynkę, która gnije i roztacza woń smrodliwą.