O karmieniu cz. 3

W siódmym miesiącu życia można już zacząć dawać dziecku kilka łyżeczek jarzyny raz dziennie, a więc kartofli zgotowanych i utartych z łyżką gorącego mleka, lub przetartej przez siteczko gotowanej marchwi z dodatkiem pół łyżeczki masła.

W ósmym miesiącu rozgotowane jabłko z cukrem.

Od dziesiątego miesiąca powinno dziecko dostawać na dobę: 3 razy pierś, t. j. rano, w południe i wieczorem (z obydwu piersi), 1 raz papkę, 1 raz mleko (więcej niż pół szklanki i dwie kostki cukru), 1 raz jarzynkę przecieraną i kilka łyżeczek rozgotowanego jabłka z cukrem. Pod koniec 12-go miesiąca, karmiąc dziecko piersią dwa razy na dobę, zaczyna się je odłączać.

Aby podczas odłączania nie zaczęło dziecko chorować na kiszeczki, trzeba pamiętać, aby nie odłączać go naraz, lecz powoli w ciągu kilku tygodni. Nie odłączać go podczas upałów letnich, ani też gdy jest chore, a zwłaszcza gdy cierpi na biegunkę.

Gdy się wreszcie już odłączy i żywi innymi potrawami, wówczas nie należy mu dawać więcej mleka, jak 1 litr na dobę.

Zdarza się czasami, że już od początku swego życia, czy to wskutek choroby lub śmierci matki, musi dziecko żywić się wyłącznie mlekiem krowim. Wówczas dobrze jest zwrócić się do lekarza o poradę.