O kąpieli cz. 1

Kąpiel jest dla dziecka koniecznie potrzebna. Nie tylko dla utrzymania go w czystości, ale i dla jego rozwoju. Pierwszy raz należy wykąpać dziecko zaraz po urodzeniu, po podwiązaniu pępowiny. Następny raz dopiero po jej odpadnięciu, a więc po kilku dniach. Przez tych kilka dni, zanim pępowina nie odpadnie, trzeba dziecko zmywać czystą, ciepłą wodą i czystą szmatką we wszystkich fałdach skóry, pachach i pachwinach. Szmatki takiej nie wolno używać do czego innego, jak tylko do zmywania dziecka. W ciągu dnia w wolnej chwili należy ją co dzień wygotować i wysuszyć. Wówczas będzie ona czysta, inaczej zaś taką szmatką można przenieść na skórę dziecka rozmaite choroby.

Dziecko należy wykąpać raz na dzień, najlepiej przedpołudniem.

Kąpiel wykonuje się w ten sposób: najprzód przygotować do niej wszystko co potrzebne, a więc czystą wanienkę, szmatkę do zmywania, mydło, czyste suche prześcieradło, zasypkę, czystą świeżą bieliznę, jako to koszulkę, kaftaniczek i pieluszkę.

Wanienka do kąpieli może być drewniana (szaflik), lub blaszana. Kogo nie stać na to, może użyć zwykłych niecek, jak do ciasta, byle tylko były czyste i służyły tylko do kąpania dziecka, a nie, jak to zwykle bywa, do prania bielizny brudnej! Po kąpieli należy wannę czysto wymyć i obrócić dnem do góry.

Wodę do kąpieli dobrze jest na wsi przedtem zagotować. Wody w wanience ma być tyle, aby w niej można dziecko zanurzyć, podczas kąpieli podtrzymywać główkę lewą ręką. Do wanienki nie wkładać żadnych szmat ani pieluch! Zanim się do wody dziecko włoży, trzeba sprawdzić, czy nie za gorąca lub za zimna.