Leki przeciwgorączkowe, uspokajające i odurzające

Leki przeciwgorączkowe. Należą tu przetwory salicylowe, jak rozpuszczalny w wodzie salicylan sodu (kryształki i proszek biały o smaku słodkawym) i aspiryna (proszek krystaliczny biały o smaku kwaskowatym), które zapisujemy w dawkach po 0,5 do 1,0, ewentualnie razem z kofeiną (proszek biały bez smaku) w dawkach po 0,05 do 0,1 lub w kombinacji z innymi lekami przeciwgorączkowymi; fenacetyna (proszek krystaliczny biały bez smaku) i w wodzie rozpuszczalna antypiryna (proszek krystaliczny biały, gorzki) w dawkach po 0,5 oraz piramidon (proszek krystaliczny bez smaku) w dawkach po 0,3.

Te same leki stosujemy przeciw bólom nerwów, mięśni i przeciw bólom głowy np. fenacetyna z kofeiną, piramidonem i gwaraną (proszek brunatny, dawka 0,3), ponadto stosujemy salicylan sodu w dawkach po 1,0 przy gośćcu stawowym i mięśniowym ostrym i przewlekłym, najlepiej w kombinacji z równą częścią sody (proszek biały o smaku ściągającym czyli alkalicznym) lub wapnia mlekowego (proszek biały bez smaku), a chininę przy zimnicy, w kombinacji z akonityną (w dawce 0,1 miligrama) przeciw rwie nerwu trójdzielnego.

Lekami uspokajającymi nerwy przy neurastenii są przetwory bromowe, jak bromek potasu (wodnisto białe kryształki o smaku słonym), bromek sodu (biały proszek higroskopijny o smaku słonym), oba rozpuszczalne w wodzie; podajemy je w dawkach po 0,5 do 1,0 w proszkach lub w rozczynie wodnym 5-10%, z którego dajemy na uspokojenie nerwów 2 razy dziennie 1 łyżkę stołową w mleku, a na sen na noc 2 łyżki w mleku; nastój kozłkowy (z korzenia kozłka) podajemy w dawkach po 10 do 30 kropel kilka razy dziennic. Należą tu też środki nasenne, które w mniejszych dawkach (0,1 do 0,3) działają uspokajająco na nerwy, a w większej jednorazowej dawce (0,5) zażyte na noc działają nasennie. Są nimi: chloralhydrat (wodnisto białe gorzkie kryształki), który w jednorazowej dawce doustnej po 1,0 w rozczynie z wodą i kleikiem gumowym (po 50,0) uspokaja szybko kurcze ogólne i sprowadza sen; ponieważ osłabia on mięsień sercowy, przez to podajemy ten środek w lewatywie w tym samym składzie z kilku kroplami nastoju makowca. Weronal (biały proszek krystaliczny) działa w dawkach po 0,1 do 0,3 ewentualnie razem z fenacetyną lub piramidonem uspokajająco, w dawce jednorazowej 0,3 – 0,5 w gorącej herbacie – nasennie, podobnie jak adalina i luminal (proszki białe) w dawkach 0,3 do 0,5 oraz sulfon a 1 i trional kryształki wodnisto białe) w dawkach po 0,5 do 1,0. Przeciw padaczce stosujemy przetwory bromowe w dawkach wyżej podanych i luminal w dawkach po 0,1; przeciw trądzikowi bromowemu oraz celem zapobiegania tworzeniu się trądzika dajemy równocześnie płyn arsenowy Fowlera. W stanie padaczkowym dajemy chlor a 1 hydrat w lewatywie, przy tężyczce 3 łyżki dziennie 10% wodnego rozczynu czystego krystalicznego chlorku wapnia (proszek biały w wysokim stopniu higroskopijny).

Leki odurzające czyli narkotyczne stosujemy przy wszelkich bólach i kurczach mięśni gładkich oraz przy uporczywym kaszlu itd. Morfinę (proszek biały, gorzkawy) dajemy w dawkach po 0,01 w proszkach, pastylkach, pigułkach, kroplach (z wodą migdałową gorzką, płynem wodnistym o zapachu i smaku gorzkich migdałów), czopkach i podskórnie (z 0,001 atropiny, proszku białego). Pochodnymi morfiny są: kodeina (proszek biały) w dawkach po 0,03, dionina (proszek biały) w dawkach po 0,02, heroina (proszek biały) w dawkach po 0,01 itd. Makowiec (opium) i wyciąg makowca (proszki brunatne, gorzkawe) w dawkach po 0,03, podobnie jak i wyciąg wilczej jagody czyli beladony (proszek brunatny lub płyn gęsty ciemny) w dawkach po 0,03 stosujemy w proszkach, nastojach oraz czopkach. Papawerynę (proszek biały) dajemy w dawkach po 0,04 do 0,08. Cibalginę dajemy w proszku, kroplach i czopkach oraz podskórnie. Czopki z wyciągu wilczej jagody (0,03) z morfiną (0,01) lub z papaweryną (0,05) stosujemy przy różnych bólach przewodu pokarmowego i moczowo-płciowego, czopki z papaweryny (0,05) i atropiny (0,001) przy kolce wątrobianej. Weramon (proszek żółty) jest skutecznym środkiem wewnętrznym na bóle, zwłaszcza na ból zęba w dawkach 0,1 do 0,5.

Zewnętrznie przepisujemy kojące nacierania terpentyną, mazidłem amoniakowym (biały płyn z równych części oliwy i amoniaku, o przenikliwym zapachu) lub kamforowe, zwane też opodeldokiem (mazidło białe o konsystencji masła i przenikliwym zapachu amoniaku) salicylanem metylowym (płyn gęsty o przenikliwym zapachu), zmieszanym w równych częściach z oliwą, olejkiem lulkowym (zielony), zmieszanym w równych częściach z chloroformem (płyn wodo-jasny, lotny, cięższy od wody o zapachu przenikliwym), ekspelerem (płyn ciemny o zapachu amoniakowym), spirytusem kamforowym (10% rozczyn spirytusowy kamfory, białawych, bezkształtnych kryształków) itd.